Dne 7.12. 2004 Vzhledem k více než desetileté práci naší NGO v oblasti ochrany přírody především v regionu Hostýnských vrchů, údajům získanými při mapování krajiny (ukládanými do vlastních databází), konzultaci s jednotlivými mapovateli NATURA 2000 mapujícími v oblasti a vedeni snahou o zachování přírodních stanovišť (habitatů) ve smyslu Směrnice Rady Evropských společenstvích 92/43/EHS obracíme se na Vás se žádostí o pomoc při prosazení zařazení, respektive rozšíření dvou níže uvedených lokalit do národního seznamu lokalit soustavy NATURA 2000 v ČR. Jde o lokality Hostýnské vrchy-Kelčský Javorník a Rusava Hořansko.
Naše reakce: pokud by pro rozhodování o zařazení lokality do soustavy NATURA 2000 rozhodovala místo kvality přírodních biotopů pouze připravenost podkladů, ztratilo by její budování částečně smysl. Soustava by pak byla tvořena pouze lokalitami, pro které byly v určitém termínu připraveny podklady. Uvedené je v rozporu se Směrnicí Rady Evropských společenstvích 92/43/EHS. Naše navrhovaná lokalita navíc obsahuje i prioritní typy přírodních stanovišť. Podle uvedeného dopisu Ministerstva životního prostředí ČR požadujeme, aby Evropská komise nařídila doplnění národního seznamu o tuto lokalitu (Hostýnské vrchy-Kelčský Javorník). Dle našich informací je navíc nyní území této lokality i digitálně zpracováno a podklady tedy již existují. K
druhé lokalitě (Rusava Hořansko) Naše reakce: dle našeho názoru by zařazení (rozšíření) lokality nemělo bránit pouze to, že nebyla dosud předjednána s vlastníky. Na lokalitě se totiž nachází prioritní biotop. Prioritní biotopy je podle příslušné směrnice nutné do soustavy NATURA 2000 zahrnout. Už vůbec nebrání rozšíření lokality to, že by se stala disjunktní. Toto vyjádření MŽP je mylné, protože by se pouze přičlenilo menší sousední území, rovněž s přírodním biotopem a vznikla by souvislá lokalita, obsahující i prioritní biotop, který je unikátní v regionu (viz obr. č. P3). Je zarážející, že biotop, i když téměř sousedí s navrhovanou lokalitou byl při návrhu národního seznamu lokalit NATURA 2000 zcela opomenut. Postoupení našeho návrhu krajskému úřadu, aby zde byla vyhlášena přírodní památka, postrádá vzhledem k výše uvedenému logiku, protože by zde těsně vedle sebe vznikly dvě chráněná území. Dále by nebyla dodržena příslušná směrnice a prakticky nejcennější biotop by nebyl zahrnut do navrhované lokality. Podrobně k jednotlivým lokalitám: 1.
Lokalita Hostýnské vrchy-Kelčský Javorník
(název dle pilotního mapování) není vůbec ve zveřejněném národním seznamu
lokalit (pro stanoviště) zahrnuta. Jde o lokalitu s výskytem především
těchto biotopů (tabulka č.1): Tabulka č.1:
Lokalita Hostýnské vrchy-Kelčský Javorník (atˇ již ve variantě A, nebo B - viz níže) odpovídá dle našeho názoru kritériím dle rámcového postupu, schváleného pro území ČR pro výběr lokality do národního seznamu pro typy přírodních stanovišť z přílohy I směrnice o stanovištích (lokalita je velká-přesahující minimální velikost, nutnou pro uchování samoregulačních funkcí ekosystémů, cenná (kvalitní, reprezentativní, se zachovalou strukturou i funkcí) i perspektivní (reálně ochranitelná). Protože však nemáme možnost srovnání se stavem biotopů v jiných lokalitách uvedených v navrženém seznamu, srovnáváme pouze s navrženou lokalitou Ondřejovsko, CZ0720029, 1305,94 ha, přičemž ze znalosti místních poměrů docházíme k vlastnímu závěru, že většina plochy naší navrhované lokality je s touto lokalitou srovnatelná, některé části jsou i kvalitnější a srovnatelná je i pokud se týká ploch přírodních biotopů s lokalitou Chřiby, CZ0724091, která je navržena v celé ploše 19.226,40 ha včetně smrkových monokultur. Navrhujeme 3 varianty (možnosti) řešení, přičemž variantu a) považujeme za optimální. a) z důvodu zachování celistvosti území navrhnout samostatnou lokalitu Hostýnské vrchy-Kelčský Javorník jako celek pro ochranu přírodních biotopů (viz mapa příloha P1-HV-KJ-varA), výměra cca 2500 ha, přírodní biotopy (viz tabulka č.1) hrubým odhadem cca na 70-80 % lokality, návrh kategorie: přírodní rezervace, b) rozšíření v seznamu navrhované lokality Tesák, CZ0723428, plocha 1103,07 ha, navržené však pouze jako lokalita pro druh - Carabus variolosus (předpokládáme, tedy že hlavním motivem ochrany bude pouze tento střevlík, a ne přírodní stanoviště, ve zveřejněné navrhované příloze vyhlášky nejsou ani uvedena přírodní stanoviště pro tuto lokalitu), na námi navrhovanou plochu cca 2500 ha (viz mapa příloha P1-HV-KJ-varA) a uvedení kategorie ochrany přírodní rezervace, (přírodní památka se podle nás jeví jako méně vhodná), návrh jména lokality změnit na Hostýnské vrchy-Kelčský Javorník, případně Hostýnské vrchy-Kelčský Javorník, Tesák a v příslušné vyhlášce uvést mimo střevlíka ovšem i typy přírodních stanovišť, c) z důvodu dosažení vyššího zastoupení přírodních biotopů (ovšem na úkor celistvosti) provedení fragmentace území uvedeného v bodě 2) podle tabulky č.2 (viz mapa příloha P2-HV-KJ-varB). Tabulka č.2:
O zařazení lokality dále svědčí výskyt těchto druhů: Dle SMĚRNICE
RADY 92/43/EHS Příloha IV: Druhy živočichů a rostlin v zájmu Společenství, vyžadující přísnou ochranu NETOPÝŘI
(Microchiroptera) - mimo výše uvedených dalších 12 druhů Další významné druhy čolek karpatský
- Triturus montandoni Dále se vyskytuje min. 30 zvláště chráněných druhů rostlin a asi 30 dalších druhů dle černého a červeného seznam cévnatých rostlin (2000) a zvláště chráněné druhy živočichů. Pozn.: celá oblast je zahrnuta do ptačí oblasti podle směrnice Rady Evropských společenství č. 79/409/EHS o ochraně volně žijících ptáků (pro výskyt druhů, které jsou právě na bučiny vázané, vyskytují se zde mimo druhů, pro které je navrhovaná SPA i jiné druhy v uvedené v jejich přílohách). ZÁVĚR:
|